Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

11 maja 2022 r.
8:46

Noc Muzeów 2022 w Zamościu, Biłgoraju, Hrubieszowie i Tomaszowie. Tyle do zobaczenia...

Autor: Zdjęcie autora ak
14 maja 2022 16:00
Dotychczasowe Noce Muzeów w Zamościu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Dotychczasowe Noce Muzeów w Zamościu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. (fot. Kazimierz Chmiel/Archiwum)

Nie tylko darmowe zwiedzanie wystaw, niektórych premierowo, ale też wykłady, koncerty, a nawet degustacje potraw przygotowywane są na Noc Muzeów w Zamościu, Biłgoraju, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Możliwości jest tak wiele, że skorzystać ze wszystkich będzie nie sposób. Ale przy dobry rozplanowaniu czasu na wieczór i noc 14 maja sporo miejsc uda się odwiedzić.

Zamość

Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej proponuje odwiedzenie miejskich podziemi. Na trasę Bastionu VII zaplanowano wejścia o godz. 19, 20 i 21, zaś do podziemi oficyny Ratusza co godzinę od 18 do 21. Do krypt kościoła Franciszkanów grupy wpuszczane mają być o godz. 18 i 20, zaś do tych w Katedrze o godz. 19. Ważne, by wcześniej się zapisać, telefonując pod nr: 84 639 22 92, bo liczba miejsc jest ograniczona.

„30 lat Zamościa na Liście UNESCO” to hasło Nocy Muzeów w wydaniu Muzeum Zamojskiego, które od godz. 18 do północy udostępni bezpłatnie wystawy w swojej siedzibie przy ul. Ormiańskiej oraz w Arsenale przy Zamkowej, a w godz. 18-22 w Galerii Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego na Plantach.

Niezależnie od tego planowane jest zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta. – Na godz. 18 planujemy wykład dr. Dariusza Kopciowskiego na temat „Jan Zachwatowicz i inni – odzyskanie Zamościa na nowo w XX wieku”, a zaraz po nim, o godz. 19 ruszy pierwsza grupa, zaś kolejne co godz. do 22 – zapowiada Anna Cichosz, dyrektor Muzeum Zamojskiego. I zaznacza, że nie obowiązują zapisy, bo limitów nie ma.

Chętni mają przejść z przewodnikami z Rynku Wielkiego (tu się mają spotykać), przez Rynek Solny, do Parku Miejskiego, także m.in. kościoła św. Katarzyny, na Plac Stefanidesa, do Katedry, Ifułatki i Wikarówki, a wędrówki kończyć się mają przy pomniku Jana Zamoyskiego.

Biłgoraj

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej swoje stałe i czasowe ekspozycje udostępni zwiedzającym między godz. 17 a 23. Na 17.30 planowany jest wernisaż wystawy „Archeologiczne skarby Lubelszczyzny”. Półtorej godziny później rozpocznie się recital Marcina Stycznia zatytułowany „Ta droga”, natomiast o 21 oficjalnie otwarta zostanie wystawa „Katana i karabela – historia dwóch narodów ostrzem pisana”. To unikatowa prezentacja 500-letnich mieczy japońskich samurajów oraz polskich XVIII-wiecznych karabel. O orężu opowiadać będzie Janusz Jarosławski.

Hrubieszów

„Tego po prostu nie można ominąć, bowiem skarb prezentowany będzie zaledwie przez kilka dni..." – tak Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie reklamuje pierwszą odsłonę swojej tegorocznej Nocy Muzeów, czyli prezentację (od godz. 16 do północy) sensacyjnego skarb denarów rzymskich, odkrytego w Cichobórzu. Na własne oczy zobaczyć więc będzie można blisko 1800 srebrnych monet z I-III w. n.e o łącznej wadze ponad pięciu kilogramów. Kolejna atrakcja w Hrubieszowie to ekspozycja „Przenikanie światła. W pracowni tkackiej nie tylko o tkactwie”, na której zostaną zaprezentowane prace Magdaleny Sielickiej, jej córki – Elżbiety Sielickiej oraz wybrane prace uczestników ogólnopolskich warsztatów tkackich, które odbywały się na przestrzeni lat.

Tomaszów Lubelski

Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim szykuje zaś coś i dla ducha, i dla ciała. Od 16 do 24 otwarte będą wszystkie ekspozycje stałe i czasowe przy ul. Wyspiańskiego i Zamojskiej, a także Izba Pamięci Terroru Komunistycznego. Poza tym o godz. 17 ma się odbyć wernisaż wystawy „Węgier Polakiem. Tibor Csorba na Roztoczu”, podczas którego wykład o historii sztuki węgierskiej wygłosi Katarzyna Warmińska-Mazurek, a degustację węgierskich potraw zapewni restauracja Cud Miód. W planach jest też koncert (godz. 18.30) zespołu „Bonum Voces”, który swoją muzyczną podróż rozpocznie na Węgrzech, a później powędruje dalej. Od godz. 20 po tomaszowskich wystawach będą oprowadzać ich kuratorzy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia